Dnia 20 listopada mieliśmy okazję - choć na chwilę - przenieść się w przeszłość. Ekspozycja przybliżyła nam życie w największych miastach polskich przełomu XIX i XX wieku Warszawy, Łódzi, Lwowa, Poznania i Krakowa. Wystawa miała na celu ukazanie procesu kształtowania się nowoczesnych miast wraz z rozwojem transportu (przede wszystkim Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej), a następnie miejskiego (tramwaje konne).
Na wystawie można było zobaczyć fotografie, wycinki prasowe, plakaty reklamowe oraz przedmioty codziennego użytku ilustrujące tworzenie sie nowoczesnego miasta bicykl (pierwozwór roweru), oryginalne suknie, secesyjna kasa sklepowa, stare lampy, zegarki (konduktora) i kolejowe, telefon Ericssona, aparat fotograficzny Kodaka i telegraf.
Zaskoczyła nas ozdobna, bogato rzeźbiona muszla klozetowa i spluwaczka. Niewątpliwie rewolucja przemysłowa przyczyniła się do podniesienia jakości życia w ówczesnych czasach. Na wystawie mogliśmy także zagrać w oryginalną planszową grę z epoki pn. "Wyścigi konne" oraz przymierzyć się do dobrania kolorystyki ówczesnych strojów (kolorowanki).
Wystawa bardzo nam sie podobała, bo mieliśmy okazję poznać życie na przełomie XIX i XX wieku.