Podróże kształcą, szczególnie jeśli przy okazji poznania nowych miejsc uda nam się dojść do porozumienia z tymi, z którymi podróżujemy...
„Savoir vivre na co dzień- dzień drugi- nasze podróże małe i duże”
W autobusie i tramwaju:
Zasada podstawowa i najważniejsza: najpierw pasażerowie wysiadają, a dopiero później- wsiadają.
Osoby oczekujące na wejście stoją z boku drzwi tak, by nie tarasować przejścia.
Podczas wsiadania do środków komunikacji miejskiej mężczyźni powinni ustąpić pierwszeństwa kobietom, a młodsi osobom starszym.
Analogicznie rzecz ma się w wypadku zajmowania miejsc.
Kiedy znajdujemy się już w środku nie biegniemy czym prędzej do wolnego miejsca. Rozejrzyjmy się, czy nie ma osób niepełnosprawnych, starszych lub z małymi dziećmi i wózkiem- dajmy im pierwszeństwo.
Jeżeli wśród wsiadających są osoby niepełnosprawne lub kobieta z małym dzieckiem w wózku, pomóżmy im dostać się do pojazdu.
Warto pomyśleć o osobach stojących- nie blokujmy dostępu do poręczy.
Starajmy się nie stać w drzwiach ( ani tym bardziej opierać się o nie)- utrudniamy w ten sposób innym szybkie opuszczenie pojazdu.
Wysiadając z zatłoczonego autobusu czy tramwaju nie przepychajmy się na siłę, lecz torujmy sobie drogę uprzejmym „przepraszam”. Jeżeli sami nie wysiadamy , postarajmy się ułatwić to zadanie tym, którzy akurat próbują to zrobić.
Jeśli do autobusu lub tramwaju chcemy dostać się z plecakiem czy tornistrem, zdejmujemy go z pleców i podczas podróży trzymamy w ręce (ewentualnie stawiamy na podłodze). Możemy tego nie robić wówczas, kiedy w pojeździe nie ma tłoku.
W autobusie dalekobieżnym, pociągu ...ewentualnie w samolocie.
Czy można położyć nogi na przeciwległym siedzeniu w pociągu , jeśli się zdejmie buty?
Po pierwsze: nie popieramy zdejmowania butów w pociągu. Po drugie: według przepisów PKP trzymanie nóg na siedzeniu jest zabronione, nawet na gazecie.
Jedząc kanapkę w pociągu czujesz na sobie przenikliwy wzrok pasażerów…
Może tylko zafascynowała ich jej zawartość. Podróż pociągiem, zwłaszcza w ciasnym przedziale, istotnie pozostawia mało miejsca na prywatność, ale nie dajmy się zwariować. Jeśli kanapka nie pachnie zbyt intensywnie i jemy ją w miarę estetycznie, nie popełniamy żadnego wykroczenia. Spojrzenia współpasażerów świadczyć mogą jedynie o intensywnym wydzielaniu się soków żołądkowych. Następnym razem oni tez na pewno przygotują sobie na drogę coś do jedzenia.
Generalnie podróżując powyższymi środkami komunikacji pamiętajmy, że nie jesteśmy tam sami- przed otwarciem okna (nie dotyczy samolotu :- ), zgaszeniem lub włączeniem światła, uruchomieniem ogrzewania, rozłożeniem siedzenia powinniśmy zapytać naszych współpasażerów o zgodę.
Jeżeli zajmujemy miejsce przy oknie (pociąg, samolot) to nie wstawajmy co chwilę dla rozprostowania kości.
W samolocie szczególnie należy zawsze wykonywać polecenia obsługi dotyczące np. zapięcia pasów. Wierzymy, że kiedyś polecicie- przecież niektórzy z Was już lecieli samolotem...
Pamiętajcie- ze względu na ograniczoną (zamkniętą) powierzchnię w/w zasady dotyczą wszystkich tych środków lokomocji. Co jest niezmierne ważne: abyśmy te wszystkie środki lokomocji pozostawiali po sobie czyste- tak, aby innym równie było przyjemnie i sympatycznie.
Zobacz film:
https://www.youtube.com/watch?v=H4OHNbpEdqc&index=16&list=PLTLbI8K29P5qtPyNCprn072IcmcGI33nl
Uwaga:
Poniżej aktualizacja terminów udziału w projekcie:
Materiał tekstowy opracowano na postawie:
„ABC dobrego wychowania czyli to, co każdy wiedzieć powinien" (Anna Skrzeszewska, Justyna Nojszewska)
„Maniery, krótki kurs dla użytkowników" (Joanna Bajończyk, Maciej A. Brzozowski)
„Savoir-vivre na co dzień” (Agnieszka Sakowicz)
Materiał filmowy: kanał you tube.