Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych sytuacji z życia - a sytuacji, w których zachowanie zasad savoir vivre pomoże Wam uniknąć zakłopotania jest o wiele więcej- ale nad tymi już zastanówcie sie sami- wiecie, gdzie możecie szukać odpowiedzi...

Guma do żucia:

Przede wszystkim żujmy możliwie dyskretnie, bowiem cmokanie i robienie balonów jest w bardzo złym guście.

Jeżeli chcemy pozbyć się zużytej już gumy, dyskretnie wyplujmy ją w papierek albo chusteczkę, a potem po prostu wrzućmy do kosza na smieci. Wyplucie jej wprost na chodnik jest nie dość, że nieestetyczne i niekulturalne, to jeszcze nieprzyjemne dla tego, kto przypadkiem wdepnie w tego typu pułapkę i musi potem usunąć ją z podeszwy.

Absolutnie nie wolno przyklejać gumy pod blat stołu czy siedzenie krzesła.

Gumy koniecznie trzeba się pozbyć przed oficjalnym spotkaniem, uroczystością rodzinną, wejściem do kościoła, rozmową z osobą szanowaną lub po prostu starszą, ponieważ jej żucie może zostać odebrane jako oznaka lekceważenia i braku kultury osobistej.

W windzie:

Wchodząc do windy, mówimy obecnym „dzień dobry” a przy wyjściu „do widzenia”.

Zawsze oferujemy pomoc, gdy widzimy, że ktoś sobie nie radzi z wejściem do środka. Uprzejmością jest tez zatrzymanie windy, jeśli ktoś do niej dobiega.

Można wymienić z sąsiadami kilka grzecznościowych uwag, ale nie należy nikogo zmuszać do pogawędki.

Kontakt z kelnerem:

Sposób odnoszenia się do kelnera także mówi o naszej kulturze. Oczywiście, osoba nas obsługująca musi być miła i podać nam zamówione danie, ale nie znaczy to, że mamy prawo taktować ją przedmiotowo.

Należy pamiętać o zwrotach: „dzień dobry”, „proszę”, „dziękuje”, a także uśmiechnąć się. Kelnera przywołujemy do stolika skinieniem głowy („ściągamy” go wzrokiem), nie machamy ręką ani nie unosimy jej do góry.

Popularny niegdyś zwyczaj uchodzący za szczyt nonszalancji, czyli przywoływanie kelnera pstrykaniem palcami, dziś uważany jest za skandal. Można za to zostać wyproszonym z lokalu. 

Na randce:

Nie manifestujemy zanadto swej czułości do partnera w miejscu publicznym. Ławka w parku czy dworzec kolejowy to naprawdę mało intymne miejsca.

Ostrożnie używamy wszelkiego typu określen typu "Żabuniu", "Pączusiu", " Robaczku", ponieważ mimowolnie możemy ośmieszyć naszą sympatię w towarzystwie.

Mężczyzna powinien wyręczyć kobietę w niesieniu np.ciężkich zakupów, otworzyć drzwi i przepuscic ją pierwszą w czasie wchodzenia do jakiegokolwiek pomieszczenia.

Podczas wchodzenia po schodach, mężczyzna powinien iśc mniej więcej o jeden stopień niżej, by w razie potrzeby móc podtrzymać partnerkę, jeśli ta nagle straci równowagę.

Do autobusu czy tramwaju pierwsza wsiada kobieta, ale to mężczyzna wysiada jako pierwszy, by pomóc swej towarzyszce w pokonaniu wysokich nieraz stpopni. Oczywiście powinien on również ustąpić jej miejsca w zatłoczonym pojeździe.

Jak wyznać miłośc ukochanej osobie? Najlepiej w tej kwestii posłuchać swojego serca, które powinno podpowiedzieć nam, kiedy i jak to zrobić. 
Jeżeli brakuje nam odwagi, mozna uciec się do sprawdzonego już sposobu jakim jest napisanie listu miłosnego.

Rozstanie to sprawa trudna, wszyscy to wiedzą. Najlepiej wówczas szczerze porozmawiać z partnerem, wyjaśnić przyczyny naszej decyzji i zaproponować pokojowe zakończenie znajomości. Absolutnie nie wolno przekazywać tego typu wiadomości telefonicznie, nawet jeżeli brakuje nam odwagi do spotkania twarzą w twarz, gdyż jest to wyraźny dowód lekceważenia. W tego typu sytuacji trzeba zareagowac z godnością, unikając łez, błagania o jeszcze jedną szansę itp.

To był ostatni materiał z cyklu "Savoir vivre na co dzień" . W najbliższy weekend na naszej stronie pojawi się ankieta- zapraszamy do jej wypełnienia- nie drukujcie jej tylko prześlijcie przez internet- życzymy Wam powodzenia!

Następnie spotkamy się w dniu 12 grudnia o godz. 16.00 na podsumowaniu projektu i wręczeniu nagród- prawdopodobnie w Ognisku Bielany, ul. Broniewskiego 56 a - juz dziś serdecznie Was zapraszamy.

Materiał tekstowy opracowano na postawie:

„ABC dobrego wychowania czyli to, co każdy wiedzieć powinien „ (Anna Skrzeszewska, Justyna Nojszewska)

 „Savoir- vivre na co dzień” (Agnieszka Sakowicz)

Zobacz film podsumowujący - źródło: you tube.

https://www.youtube.com/watch?v=hXOCb3IzzSU